Blog

Lağım Faresi İlaçlama

Boyları 20 cm le 30 cm arasında değişen kahverenginde olan Lağım fareleri yaklaşık olarak 300 ile 800 gram arasında ağırlıkları vardır.Lağım fareleri daha çok pis ortamlarda yani çöplüklerde,kanalizasyon borularında,atık su hatlarında görülsede özellikle son yıllarda İstanbul’un kenar mahalle semtlerinde belediye ekiplerinin çöpleri zamanında toplamamasından dolayı ev ve işyerlerinde en çok mücadele ettiğimiz kemirgen türlerinden biridir.Lağım farelerini bilindik fare kapanları yada diğer metodlar ile mümkün mertebe profesyonel mücedele yönelmek gereklidir.
Lağım fareleri diğer fare türlerinde olduğu gibi toplu yaşayan canlılardır ve bilinmesi gereklidir ki eğer bir tane lağım faresi görüldüyse yüksek olasılıkla başka lağım fareleride  vardır.
Lağım fareleri, Bazı hallerde elektrik kablolarını kemirerek kontaklara, dolayısıyla yangınlara sebep olurlar.

Lağım faresi ile mücadele bireysel ve ilkel yakalama yöntemleri ile olumlu bir sonuç vermez. Lağım faresi ve tüm fare türleri yasal ve profesyonel çalışan ilaçlama şirketleri tarafından yapılan ilaçlamalar ile kesin çözüm alınır. Fare ve fare türleri olarak bilinen lağım faresi,ev faresi,sıçan gibi fare türleri ile EN ETKİLİ MÜCADELE YÖNTEMİ fare istayonu yöntemi ve fare istasyonlarına konulan Mum blok yemler ile olmaktadır.

Lağım farelerinin tükürükleri narkoz yani uyuşturu etkisine sahiptirler.Bu özellikleriye lağım fareleri avlarını avlarken rahatlıkla uyştura bilmektedirler.Her bir yavrulamda 7 ile 8 adet yavru yapan lağım fareleri yılda bir kez doğurmaktadırlar. Fare türleri arasında en büyük ve en pis olanıdır. Gece uykusunda iken insanları kemirebilirler. Lağım faresi insanı kemirirken ağzından bıraktığı tükürükle kemirilen yeri uyuşturur. Tükürüğünde narkoz etkisi vardır. Bu yüzden ısırılan kişi hiç bir şey hissetmez. Yılda yaklaşık 6 defa ürerler. Her üremelerinde 6–7 yavru doğururlar.
Lağım fareleri insanların yaşadığı alanlara beslenme ihtiyaçlarını gidermek için gelirler. Evlerin kömürlükleri, bodrumları ve çatı kısımlarına yerleşerek oralarda yaşarlar. Lağım fareleri yılda 8-9 defa yavru bırakır. Lağım faresi büyüklük olarak diğer fare türleri arasında en büyük farelerdir. Bazı lağım fareleri kedi kadar büyük olabilirler. Lağım fareleri insanlara zarar veren bir fare türüdür. Lağım fareleri insanların organlarını  kemirdiği için çok ehlikeli olabilmektedirler.

Lağım fareleri ile mücadele , kültürel önlem olarak bunların giriş deliklerinin cam veya kömür tozu içeren harçla sıvanarak kapatılması, yuvalarının bozulması, besin ve su kaynaklarının bunların yararlanmayacakları şekilde kontrol altına alınması, büyük önem arz etmekte ve son zamanlarda büyük şehirlede belediye ekiplerinin zamanında çöpleri toplamaması veya insanlarımızın çöpleri bilinçsiz olarak ağızlarını tam kapatması veya dağınık bırakması lağım fareleri için besin kaynağı oluşturmakta ve fare popülasyonu arttırmaktadır.
Lağım farelerinini öldürmenin en iyi yolu bu canlılar için özel dizayn edilmiş lağım faresi istasyonlarına konulan zinerat kaplı, uygun formülasyonlarla güçlendirilmiş fare yemleri ile mücadele etmektir. Mum blok yemler ile lağım farelerinden sorunsuz ve etkili bir şekilde kurtulmanız mümkündür.Bu yemiş olan lağım faresi ilk eteap çok susayarak yuvasında su kaynağına giderek su ihtiyacını karşılar.Lağım faresinin bünyesinde bulunan mum blok yem ile su tepkime girdikten sonra yaklaşık 3 dk sonra farenin yuvasında ölüm gerçekleşir.Ayrıca bu yemlerle dişlerini törpüleyerek kısaltan kemirgenler artık ortamdaki başka bir malzemeyi kemirme ihtiyacı duymazlar. Böylece ortamdaki çeşitli eşyalar, gıda maddeleri ve hatta kablolar korunmuş olur.

Haşere Rehberi, Kemirgenler
About Uzmana Danış