• 08502596734
  • info@pakisilaclama.com
  • İstanbul, Türkiye

KIRKAYAK

Zehirli canlılar arasında bulunduğu gibi ölüme neden olabilecek denli zehirli olan kırkayak ilaçlama yapılmadan yok edilmesi mümkün olmayan haşere grupları arasında yer alır. Kırkayak, Pencillata altsınıfında ( bazı kaynaklarda Pselaphognatha olarak geçer ) uzunlukları 4 cmyi geçmeyen( Bazı türlerde 10 cm olabiliyor.) 11 – 13 halkalı, vücudu kıl demetleriyle kaplı, çok küçük ve yumuşak yapılı kırkayak türleri yer alır. Bu gruba giren erkeklerin karnında çiftleşme sırasında dişiyi tutmaya yarayan kavrama organları yoktur. Pentazonia altsınıfının üyelerinde vücut kısa, geniş ve halkalıdır. Kırkayağın 7000den fazla türü vardır. Kırkayağın başında bir çift anten bulunur. Bazılarında ise göz bulunmaz. Antenleri çok hassas koku alma yeteneğine sahiptir. İç yapısı çıyana benzeyen bu haşereler çiyan kadar zehirli olmamakla birlikte, bazı türleri ölümcül sonuçlara yol açabilmektedir.

Kırkayak otçul, çiyan etçil beslenir. Kırkayağın türüne göre ayak sayısında değişiklik olur. Çok ayaklı olmalarına rağmen her iki tür de yavaş hareket eder. Kapalı alanlarda ciddi sorun teşkil eden ve yaşamsal tehlike yaratabilen bu canlılardan kurtulmak için çiyan ya da kırkayak ilaçlama yaptırmak şarttır. Kırkayağın yaklaşık 115 çift ayağı vardır, çiyanda türüne göre 15 çift ve 173 çift ayak bulunabilir. Kırkayağın her vücut bölmesinde 2 çift ayak vardır ve özel bir solunum(trake) sistemi bulunur. İlıman ve sıcak iklim hayvanıdır. Rengi genel olarak kahverengi olur. Kırkayak genellikle gündüz vaktini dinlenerek geçirir. Taş ve yaprak altı gibi nemli yerler ideal dinlenme alanlarıdır. Kırkayak genel olarak çürümüş bitki yemeyi sever. Kırkayak taze bitkilerin kök ve yapraklarını kemirerek çürümeye neden olur. Çiçeklerde çok görülür. İnsan ve hayvan dışkısı yer parazit ve tenya taşır.

Kırkayak yemiş olduğu bağırsak tenyalarının yumurtalarını sindiremez dışarı atar. Dolayısıyla dolaştığı alanlarda bakteri ve mikropların çok hızlı şekilde yayılmasına neden olan bu haşereleri yok etmek için kırkayak ilaçlaması yaptırmak şarttır. Sıcak iklimde yaşayan kırkayaklar 15-20cm büyür. Yumurtlama yöntemi ile üreme yapar. Dişi kırkayak tarafından toprak altında korunan yumurtalar 12-15 günde çatlar ve yavrular yumurtadan çıkar. Ölene kadar birkaç defa deri değiştirir. Kırkayağın her deri değiştirmesinde bedeninde 1 halkası artar. Yumurtadan çıkan kırkayak larvası 1 yılda ergin kırkayak olur. Kırkayağın derisi antibiyotik etkili ve pis kokuludur. İri olan kırkayak insan derisine dokunduğunda tahrişe neden olabilir. Kırkayak korktuğunda veya tehlike anında kendini yere atar kıvrılır.

Kırkayak ilaçlama sıvı haşere ilaçları kullanılarak yapılabilen bir uygulama olmasının yanı sıra bireysel yöntemler ile uygulanmamalı ve bu canlılardan kurtulmak için sağlık bakanlığı onayına sahip olan profesyonel böcek ilaçlama şirketleri tarafından hizmet almak gereklidir.

Pakiş ilaçlama uzman ekibi tarafından  kontrollü olarak yapılmaktadır. Bina içerisinde; bodrumda, katlarda ve evlerin balkonlarında; bina dışında ise rutubetli yerlerde, yaprak altı ve gübrelik yerlerde yaşarlar.

Kırkayaklar bahçede veya saksıda yetişen bitkilerin köklerini, soğanlarını ve sürgülerini kemirerek zarar verirler. Kırkayak görülen ortam neresi olursa olsun bilinçli bir uygulama ile kırkayak ilaçlama işlemi yapılmalıdır. Basit ilaçlar ile yapılan amatörce uygulamalar hiçbir haşere türü üzerinde etkili sonuç vermez. Çünkü her haşere türünün ilaca karşı direnci farklılık gösterir. İlaçlama firmaları haşereler üzerinde kullandıkları ilaçları çevresel faktörlere ve haşere direncine göre etki edecek şekilde seçerler ve uygularlar. Kırkayak ilaçlama işleminde kokulu sıvı ilaçlar püskürtme yöntemi ile uygulanmaktadır. Bu uygulama esnasında kapalı ortamlarda bazı önemli güvenlik önlemleri alınmalıdır ve ilacı uygulamak için profesyonel ekipmanlar kullanılır. Bu nedenle ilaçlama şirketleri tarafından yapılan kırkayak ilaçlama işlemi en sağlıklı ve etkili sonucu sağlayacaktır.

Kırkayak görünüm olarak silindirik ve katmanlar halinde uzun vücut yapısındadır ve her katmanda iki çift ayak bulunur. Görünüş olarak çiyanlar ile karıştırılsa da bazı belirgin özellikleri ile kolaylıkla ayırt edilebilinir. Çiyanların ayakları yanlara doğru açık ve diken görünümündedir, kırkayakların ise bedeninin altında daha az görünür.  Çiyanların vücudunun her katmanında bir çift ayak vardır ve daha hızlı hareket ederler. Kırkayakların ise ayak sayısı her katmanda iki çifttir ve daha yavaş hareket ederler. Kırkayaklar otçul beslenirler ve zehirsizdirler, çiyanlar ise etçil beslenirler ve zehirlidirler. Kırkayak genelde koyu kahve ve siyah renktedir çiyanlar ise kızılımsı veya sarımtırak renkte ayakları sarıdır. Çiyanların başucundaki antenleri kırkayaklara göre daha uzundur.

Kırkayak İlaçlama, istanbul Kırkayak ilaçlama firmaları,Kırkayak İlaçlama şirketleri, istanbul Kırkayak ilaçlama,Kırkayak İlaçlama firmaları, istanbul Kırkayak ilaçlama

Hemen Ara!