• 08502596734
  • info@pakisilaclama.com
  • İstanbul, Türkiye

KARINCA

Günümüzde bilinen 12.000 den fazla türü bulunan karıncalar bulundukları coğrafi ve iklimsel koşullara uyum gösterebilen zar kanatlı ailesine ait böcek türleridir. Dünya üzerinde hemen her ortamda bulunabilen karıncaların kendine özgü karınca türleri bulunan ender yerlerde bile birlikte bazı uzak ve yasama uygun olmayan adalardır. Yaklaşık 100 milyon yıl önce çiçekli bitkilerin ortaya çıkmasından hemen sonra karınca türleri çeşitlenmiş ve 60 milyon yıl önce de ekolojik üstünlüğüne erişmiştir. Karıncalar ekosistemlerin çoğunda yasayabilir özellikte ve kara hayvanları bio kütlesinin yaklaşık %15 ile %25′ini oluşturan canlılardır. Türlerine bağlı olarak farklı renklerde olabilen karıncalar genel olarak kahverengi, siyah, sarı, kızıl, kırmızı. Vb. gibi birçok renklerdedir. Oldukça çalışkan olan karınca günün çoğu zamanını çalışarak geçiren haşere türüdür.

Kendi ağırlığın 50 kati kadar ağırlığındaki eşyaları dahi taşıma gücüne sahip karıncalar her alanda yasama ve üreme özelliğine sahiptirler. İnsanların yasayabildiği her alanda görülebilen bu haşereler, besinleri kullanılmaz hale getirerek büyük maddi zararlara neden olabilmektedir. Bu nedenle, dış ya da iç mekânlarda, özellikle yaz aylarında karınca ilaçlaması yaptırmak son derece önemlidir. Diğer böcek türleri gibi karıncaların da gövdeleri etrafında koruyucu görevi gören ve kasların bağlanmasını sağlayan bir dış iskeletleri bulunmaktadır. Bir karıncanın kafasında birçok algı organı bulunur. Birçok böcek gibi karıncalarda birbirine bağlı sayısız küçük lenslerden oluşan petek göz bulunmaktadır.

Karıncaların gözleri hızlı hareketleri tespit etmede iyi olsa da optik çözünürlüğü yüksek olmamakla birlikte ayrıca kafalarının üstünde ışık düzeylerini ve polarizasyonu ayırt eden üç küçük sade göze sahiptirler. Karınca türleri, boyutları küçük doğal boşluklarda yasayan birkaç düzine avcı bireyden, çok büyük bölgeleri kaplayan ve sayıları milyonlarca bireyi içeren oldukça yüksek oranda organize kolonilere kadar oluşan topluluklar içinde yasamaktadırlar. Büyük karınca kolonileri çoğunlukla “isçi” ve “asker” sınıflarını oluşturan kısır dişilerden meydana gelir. Bu kolonilerde ayni zamanda verimli erkekler ile bir ya da daha fazla ve “kraliçe” adi verilen verimli dişiler de yer alır. Bu koloniler bazen süper organizmalar olarak tanımlanır çünkü karıncalar tek bir vücut hâlinde koloniyi desteklemek için bir arada çalışan canlılardır.

Karınca İlaçlama Gerekli midir?

Tehlike anında ya da etrafta başka besin bulma olanağı olmadığında insanları ısıran karıncalar, hemen her alanda görülebilme ve her türlü besine ulaşabilme özelliği ile insan sağlığı açısından risk teşkil eden haşereler arasındadır. Birçok farklı alanda bulunabilen karıncalar tasdikleri mikroorganizmalar ile birçok bulaşıcı hastalığa neden olabilmektedirler. Genel olarak insan ısırma eğilimi olmayan karıncalar, aç kaldığında insanları dişler ve hatta ısırdığı yeri kanatabilecek kadar güçlüdürler.

Bazı türleri insanlar üzerinde dolaştıkları zaman alerjik reaksiyonlara sebep olur. Bulunduğu her türlü ortamdan mikrop bulaştıra bilme ve hastalık yayabilme riski yüksek olan bu haşere türü ile kesinlikle etkin biçimde mücadele edilmelidir.

Haşere mücadelesi kapsamında karınca ilaçlama ve kontrol işlemini yapacak olan ilaçlama şirketleri Sağlık Bakanlığından ruhsatlı ve yine Sağlık Bakanlığı prosedürlerine uygun, eğitimli, uzman uygulayıcılardan oluşmalıdır. Bütüncül yaklaşımlı haşere kontrol süreci sorunun çözümü ve sağlıklı mücadele açisindan önemli bir olgudur.

 
 

Karınca ilaçlama, bu haşereler ile mücadele için yapılan bir uygulama olmasının yani sıra, açık veya kapalı her alanda gerçekleştirilebilir. Ancak karınca ile mücadele için kaliteli ilaçların kullanılması ve karıncaların yuvalarında ölmesinin sağlanması son derece önemlidir. Karıncaların sık kullanılan alanlarda ölmesi, bakteri ve mikropları arttıracağı gibi, sağlıksa sorunların oluşmasına yol açacaktır. Bu nedenle bilinçli şekilde gerçekleştirilmesi gereken ilaçlama için Sağlık Bakanlığı onayına sahip olan ve etkili olduğu kadar kaliteli ilaçlar da kullanan böcek ilaçlama şirketleri tarafından hizmet almak gereklidir.

Hemen Ara!