• 08502596734
  • info@pakisilaclama.com
  • İstanbul, Türkiye

DANABURNU

Dana burnu haşeresi insanların ekinlerine çok zarar veren bir haşeredir. Dana burnu haşeresi küçük yapılı bir hayvandır. Genel olarak dana burnu haşeresi 3,5 – 5cm boyundadır. Dana burnunun etli bir vücut yapısı vardır. Danaburnunun üst kısmında kanatları bulunur ve uçabilen bir hayvandır. Baş kısmında 1 çift antenleri bulunur. Dana burnu karnı oldukça geniş bir yapıda ve bolca beslenebilir bir yapıdadır. Dana burnu böceğinin toplam 6 ayağı vardır ve ön ayakları oldukça güçlü bir yapıda olup toprağı çok hızlı bir şekilde kazarlar. Dana burnu haşeresinin arka kısmında çıkıntıları bulunur. Dana burnu toprak altında yuva yapar ve genellikle yerin 10 – 20cm derinliğinde bulunurlar. Dana burnunun en çok sevdiği toprak tipi Kumlu-killi, kumlu ve hafif toprakları sever.

Danaburnu gündüzleri yuvasında pasif bir şekilde dinlenir fakat geceleri toprak üstüne çıkıp beslenir. Gece dana burnu haşeresi ile daha çok karşılaşırız. Dana burnu genellikle en aktif olduğu dönemler sıcak mevsimlerdir. Çiftleşen danaburnu haşeresi yumurtasını toprağın derinliğine bırakır ve yumurtalar burada gelişimini tamamlayıp açılır. Çıkan danaburnu yavruları 1,5 yıl içinde ancak ergin hale gelir.

Danaburnu haşeresi özellikle çiftçilikle uğraşanlar için bir işkencedir. Dana burnu haşeresi sebzelere, yumru gövdeli besinlere, genç fidanlara ve süs bitkilerine zarar verir. Dana burnu beslenmesinde bu bitkileri kullanarak bu bitkileri yer. Dana burnu bu bakımdan hem bitkilerin kurumasına neden olur hem de meyve ve sebzeleri kemirdiği için ürünün kalitesini düşürerek ürünün kullanılmaz hale getirir. Dana burnunun beslendiği bitkiler ; sebzeler, patates, çeltik, yer elması, buğday, soğan, mısır, tütün, ayçiçeği, pamuk, süs bitkileri, meyve fideleri ve orman fidanları gibi bir çok bitkilere zarar verir.

Danaburnu ekinlere çok zararlı olduğundan dolayı mutlaka görülen tarlalar ilaçlanmalı. Yoksa danaburnu haşeresi büyük çapta ekinlere zarar verir. Dana burnu ilaçlaması için mutlaka bir ilaçlama şirketinden bilgi alın ve ilaçlama için randevuda bulunun. Pakiş İlaçlama şirketi olarak tüm müşterilerimize 7 gün 24 saat hizmet vermekteyiz.

danaburnu ilaçlama, danaburnu İlaçlama şirketleri, istanbul danaburnu ilaçlama, danaburnu İlaçlama firmaları

Hemen Ara!